Ksiazka Richarda Rorty’ego, w Stanach Zjednoczonych wydana po raz pierwszy w 1989 roku, a w Polsce – w polowie lat dziewiecdziesiatych, nadal wzbudza zywe emocje, i to nie tylko wsrod filozofow. Rorty analizuje wyzwania, z ktorymi mierzy sie dzisiejszy czlowiek. Zastanawia sie, czy nie mamy do czynienia z kresem religii i metafizyki w ich tradycyjnym rozumieniu. Przyglada sie domenom liberala i ironisty, bada, kim sa XX-wieczni liberalowie. Sledzi takze wymogi, jakie stawia przed nami wspolczesna moralnosc. Centralnym punktem swoich rozwazan czyni kategorie „przygodnosci”, odnoszaca sie do takich zagadnien, jak spoleczenstwo, jazn czy jezyk. Przede wszystkim jednak snuje fascynujaca opowiesc o swiecie, w ktorym zyjemy – o pamieci historycznej, tradycji oraz scieraniu sie koncepcji postmodernistycznych i liberalnych.
W ksiazce tej staram sie pokazac, co sie dzieje, gdy zaprzestajemy poszukiwan teorii jednoczacej to, co publiczne, i to, co prywatne, a zadowalamy sie traktowaniem wymogow autokreacji i ludzkiej solidarnosci jako rownie zasadnych, aczkolwiek na zawsze niewspolmiernych. Szkicuje w niej postac, ktora nazywam „liberalna ironistka”.
fragment
Nie znam nikogo wsrod wspolczesnych filozofow, kto jak Rorty cale dziesieciolecia zaskakiwal i trzymal w napieciu nowymi perspektywami, pomyslami i sformulowaniami […]. Ta wspaniala kreatywnosc tlumaczy sie romantycznym duchem poety, ktory nie skrywal sie juz dluzej za naukowym filozofem. Tlumaczy sie tez niezrownana retoryczna biegloscia i nieskazitelna proza pisarza, ktory nie przestawal szokowac swoich czytelnikow niezwyczajnymi strategiami prezentacji, nieoczekiwanymi dychotomiami i nowymi slownikami.
Jürgen Habermas
Rorty nalezal do tych filozofow, ktorzy nie wahali sie krytykowac uswieconych filozoficzna tradycja przekonan, a czynil to w sposob ciekawy i rzetelny. Adresatem jego ksiazek sa nie tylko adepci filozofii, ale takze ci wszyscy, ktorym mile jest myslenie, ktorzy zainteresowani sa literatura, polityka czy nowymi zjawiskami w kulturze.
Polityka
Polecamy:
Wolnosc Rownosc Solidarnosc - Gorka Stanislaw
Mysl spoleczno-polityczna Maksyma Kowalewskiego • Naukowe, kulturowe i polityczne wiezi przedrewolucyjnej Rosji z Zachodem z perspektywy losow jednego z najwszechstronniejszych naukowcow rosyjskich owczesnej epoki • Zapomniany swiat drugiej polowy XIX i poczatku XX wieku: ewolucjonizm, pozytywizm, liberalizm • Liberalizm rosyjski...
Rodzenstwo milosc nienawisc solidarnosc - Katharina Ley
wydawnictwo: Pax ISBN: 83-211-1705-8 liczba stron: 180 wymiary: 12 x 19,5 cm okladka: miekka tlumaczenie: Anna Kosiarska Relacje miedzy rodzenstwem - obejmujace pelna skale uczuc i odniesien, od milosci i solidarnosci do rywalizacji i nienawisci - uwazane sa za dobra "szkole zycia"....popular
Przygodnosc, ironia i solidarnosc - Rorty Richard